Antartika’ da Geçici Bilim Üssümüz Kuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Şunun müjdesini veriyorum; arkadaşlarımız resimleri yolladılar. Antarktika’da geçici bilim üssümüzü kurduk” dedi.

Göreve geldiğinden bu yana gençler tarafından kendisine ulaşılabildiği için oldukça sevilen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Varank özellikle bilimle uğraşan gençlerin sorunlarına eğilmiş hatta bir keresinde twitter dan kendisine ulaşan gençlerin interneti kesildiği için gerekli yerlere talimat verip internetin bağlanmasını sağlamıştı.

Bende kendisini yakından takip eden biri olarak şuan ki hükümette etkili olan üç bakandan biri olduğuna inanıyorum. Bunlar sırasıyla hepinizin bildiği gibi Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ tır. Tabi bu düşünce şahsıma ait olduğu için genel kanı budur diyemem arkadaşlar. Bir vatandaş olarak kendi görüşümü dile getirdiğimi bilmenizi isterim.

Daha öncede Antartika’ da en yakın zamanda bir üs kuracağımızı belirten Bakan Varank, seçim çalışmaları kapsamında Bolu’ ya geldiğinde ” “Bizim Antarktika’ya bilim üssü kurma projemiz var. Bu da sayın  Cumhurbaşkanımızın vizyoner siyaset anlayışıyla ortaya konmuş bir proje. Bilim  insanlarımız, 3. bilim seferlerini şu anda Antarktika’ya düzenliyor.

Bizim  Antartika anlaşmalar sisteminde söz sahibi olup orada kalıcı bir üs kurmamız  için bu bilim seferlerinin yapılması ve orada geçici bir üs kurma faaliyetinin  gerçekleştirilmesi gerekiyordu.

Şunun müjdesini veriyorum; arkadaşlarımız resimleri yolladılar.  Antarktika’da geçici bilim üssümüzü kurduk. Çok gururlandıran bir tablo var.  Bayrağımızı oralarda dalgalandırmak, sancağımızı dalgalandırmak bizler için gurur  verici. Ayrıca oldukça meşakkatli bir süreç, bilim insanlarımıza da  teşekkürlerimizi yolluyoruz. Nasıl eziyet çektiklerini, nasıl fırtınaya  tutulduklarını bana telefonda da anlattılar. Ülkemize hayırlı olsun inşallah.” diye belirtti.

Açıkçası kişisel olarak görüşüm biz bu konuda gerçekten çok geç kaldık. Gerçi ülkemizin yaşadığı sıkıntıları düşününce buna da bir zaman ayırmak ayrı bir mucize diye düşünmekteyim. Fakat hükümetimizin artık bilime yol ve ulaşım için harcanan miktardan daha fazla bir miktarı bütçe olarak ayırması gerektiğine inanıyorum.

Günümüzde teknolojisi iyi olan her zaman daha güçlü konumda olmuştur. Bu yüzden eski Türkiye düşüncelerinden vazgeçip bütün dünya ile eş zamanlı olarak teknolojileri takip etmeli ve bu teknolojileri daha da ileri seviyeye getirmek için gerekli donanım ve maddi kaynağı ayırmalıyız. Son zamanlarda bu konularda atılmış adımlar ve çoğunu takip etmeye çalışıyorum. Fakat hala yerli üretimde silah teknolojisi dışında genel olarak insanların yani evlere giren teknolojilerde geri kalıyoruz.

Evet bir Vestel’ imiz var ama yetersiz ne yazık ki. Özellikle cep telefonu sektöründe kendisini ispatlayamadı ve bu konuda çok çok geride ne yazık ki. Casper ve General Mobile’ de artık biliniyor fakat onlarda Vestel den sadece bir tık daha iyiler. Zaten hala sektör için işlemci ram wifi modülleri ve diğer parçaları üretmeye başlayamadık.

Eminim sayın bakanımız ilerde bu gibi teknolojilere de el atacaktır. Kendisinin başarılı bir bakan olduğunu düşündüğüm için ülkemize katkısı olacağına inancım tamdır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir