Dokunmatik Sanal Gerçeklik Küresi

British Columbia ve Saskatchewan Üniversitelerinde görev yapan araştırmacılar, üç boyutlu görüntüler üretebilen küre şeklinde bir sanal gerçeklik ekranı ortaya çıkarmayı başardılar.

Söz konusu ekran ile farklı çoklu oyuncu ve telekonferans deneyimleri de mümkün hale gelebilecek.

Cihaz; takılan gözlüklerin pozisyonuna göre, her kullanıcı için ayrı bir görüntü oluşturma prensibiyle çalışıyor. Aynı anda ekrana yansıtılan görüntüler, gözlükler sayesinde filtrelenerek kişiye özel hale getiriliyor.

Telekonferans özelliği için ise arama yapan şahsın tek kamera kullanması yeterli oluyor. Bu sayede, küre içinde oluşan ”kafanın” sürekli bize bakması sağlanmış.

İşin rengi; üç boyutlu animasyon, CAD diyagramları ve video oyunlarına geldiğinde biraz değişiyor. Söz konusu ekran bu sefer her kullanıcı için ayrı bir görüntü değil de tek bir görüntü oluşturabiliyor. Neyse ki sistemin muadillerine nazaran farklı bir yönü de mevcut. Tüm ekran yüzeyinin dokunmatik olduğu cihaz, yarattığıdokunma hissiyatı ile kullanıcılara farklı deneyimler yaşatacak gibi görünüyor.

Henüz bir araştırma projesi olan “kristal topun”, ne zaman satışa çıkacağı ise belli değil.

 

Kaynak : https://www.donanimhaber.com/Kanadali-ekip-kure-seklinde-ve-dokunmatik-bir-sanal-gerceklik-ekrani-tanitti–108106

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir