En Eski İnternet Siteleri

Öncelikle internet bir araştırma ağı olarak iki üniversite için icat edilmiş olsa da, ardından da askeri iletişim kanalı olarak çok yönlü olarak kullanılmaya başlandı. Zaten ARPA ismini araştırırsanız daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Günümüzde ki internet ise 80 lerin ortalarından sonra şekillenmeye başladı. Şu anda var olan milyarlarca internet sitesine karşın, o zamanlar bir internet sitesine sahip olmak bugün ki gibi kolay olmayıp özel bir durumdu. Zaten biraz araştırma yaparsanız ODTU tarafından internet Türkiye’ de 1996 yılında kullanılmaya başlandı.

Peki internette satın alınan ilk alan adları ( domain ) nelerdir ? Bunu hiç merak ettiniz mi ?

Symbolics.com : Amiga 1000 ve MS DOS 3.0’ın halen piyasada olduğu, yeni kurulmuş Dell adlı bir firmanın ilk bilgisayarını üretmeye hazırlandığı 1985 yılında bir bilgisayar üreticisi olan Symbolics, yeni ürününün tanıtımını yapmak için bir internet sitesi hazırlamaya karar verdi ve 15 Mart’ta symbolics.com alan adını kaydettirdi. Şirket 1990’lı yıllarda iflas ettikten sonra el değiştirdi ama firmanın yeni sahipleri siteyi hala kullanıyor. Site şuan da faaliyette olsa da sizi “ World’s first and oldest registered .com domain name on the internet “ adlı bir yazı karşılamaktadır. Yani dünyanın ilk ve en eski .com domaini olduğunun reklamı yapılmaktadır. Aşağıdaki resimde sitenin karşılama sayfasını görebilirsiniz.

Hp.com : Hp firmasını bugün hepimiz bilmekteyiz evet hp de ilk domain alan firmalardan biridir. 1986 yılında alan adı tescillenmiştir. Hali hazırda site hp firmasının iletişim ve ürünleri için destek sunmaktadır. Aşağıdaki resimde sitenin karşılama sayfasını görebilirsiniz.

Ibm.com : Ibm firmasını da bilgisayar arası olan herkes bilir. Yazılım, donanım, işlemci vb. ürünler üreten dünyanın en köklü firmalarından biridir. Tahminen HP firmasından 1 hafta kadar sonra yani Mart 1986 yılında da domaini tescil ettirmişlerdir. Aşağıdaki resimde sitenin karşılama sayfasını görebilirsiniz.

Att.com : AT&T firması da Mart 1986 da domain tescil eden firmalardan biridir. Bu firma Amerika’ da ki en büyük GSM operatörü olmakla beraber internet ve tv hizmetleri de vermektedir. Oldukça güzel bir karşılama sayfası vardır. Aşağıdaki resimde sitenin karşılama sayfasını görebilirsiniz.

Apple.com : Şuan da dünyanın en değerli 3 şirketinden biri olan Apple ne yazık ki yukarı da ki firmalardan 1 yıl kadar sonra yani 1987 yılında domaini tescil ettirmiştir. Fakat yine de Apple en büyük rakibi Microsoft’ a göre daha erken davranıp domain tescil ettirmiştir. En azında bu konu da rakibinin önündedir. Aşağıdaki resimde sitenin karşılama sayfasını görebilirsiniz.

Diğer büyük firmalarda bu tarihlerden sonra domain tescil ettirmişlerdir. Merak edenler icann.org adresinden domainlerin kayıt tarihlerini öğrenebilir. Bu arada ICANN dünya üzerinde ki tüm domainlerin kontrolünü elinde bulunduran bir oluşumdur. İlerleyen dönemlere ICANN içinde açıklayıcı bir makale yazacağım. Umarım makalemi beğenmişsinizdir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir