LAN (Local Area Network)

Fiziksel olarak birbirine yakın olan bilgisayarların arasında bir ağ bağlantısı kurmak amacıyla tercih edilen bağlantı şeklidir. Kurulan LAN bağlantısı sayesinde bilgisayarlar, ağa bağlı olan yakınındaki bilgisayarlarla bilgi kaynakları ve verilerini paylaşabilirler. Birçok ev kullanıcısı veya işletmede LAN adı verilen bağlantı modeli kullanılır zira bu bağlantının hem kurulması kolaydır hem de bakımının yapılmasına gerek yoktur. Diğer bilgisayarlar da bu ağa kolayca bağlanabilir veri alışverişinde bulunabilirler.

LAN bağlantısına sahip olunmak istenmesinin birçok nedeni olabilir. Paylaşımlı bir dosya ortamı oluşturmak, verileri kolayca yakındaki bilgisayar arasında transfer edebilmek, yazıyıca kolayca çıktı ulaştırmak, aynı oyunu çevrimiçi olarak LAN ağındaki diğer oyuncularla kurmak gibi örnekler bir LAN bağlantısına sahip olunmak istenmesinin en önemli nedenlerindendir.

Günümüzde ki tüm internet cafeler, ofisler vb. birden fazla bilgisayar olan ortamlarda veri paylaşımı için LAN sistemi kurulmak zorundadır.

Hatta ve hatta bazı yeni yapılmış çok katlı sitelerde de bunun örnekleri görülmektedir.

En büyük avantajı oturduğunuz yerden bir başka bilgisayara evraklarını gönderebilir – alabilir veya LAN a bağlı herhangi bir bilgisayardan tanımlı olan yazıcılardan çıktı alabilirsiniz.

Bunun dışında bu bağlantı için cihazların internete bağlı olması şartı yoktur. Bu da en büyük avantajlardan biridir.

LAN ağına bağlı birden fazla bilgisayar kendi içerisinde basitçe genelde 198.168.1.X gibi bir yerel ip tanımlar. Bu ip numaraları her bilgisayarda farklı olmalı ki ağ üzerinde çakışma olmasın ve sağlıklı çalışsın. Genelde acemi kullanıcılar manuel olarak ip atamak yerine otomatik ip seçeneğini kullanırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir