Metro Exodus’ da Kırıldı

Ne yazık ki oyun sektöründe denuvo ne yaparsa yapsın yine kırılmaya devam ediyor. Son kırılan oyunlardan biri de daha çıkışı 5 gün olan Metro Exodus.

Oyun sektöründe ne yazık ki korsana karşı kalıcı bir çözüm hala bulunabilmiş değil. Zaten Denuvo kullanan oyunlarda bu kez de oyuncular oyunun daha fazla sistem kaynağı harcadığından şikayetçi olmaktadır.

Hatta öyle bir durum oluştu ki korsan oyunların daha hızlı çalıştığı belirtilmekte. Bizlerde doğal olarak sadece oyun sektörü için geçerli değil her sektörün orjinali olmasından yanayız.

Fakat bazen fiyatlar o kadar uçuk rakamlara ulaşıyor ki ister istemez bu yapımlardan mahrum kalmak istemeyen ama orjinale de çok para vermeyi reddeden oyuncular korsana yönelmektedirler.

Tahmin ediyorum ki hayatının bir bölümünde korsanı denemek maksadı ile olsa da herkes bir seferliğine de olsa korsan oyun, program vb. bir yazılım kullanmıştır. Kullanmadım diyen yalan der 🙂

Bunun nasıl düzeltileceğine dair pek çok teknoloji forumunda yapılan görüşler genel olarak oyun ve programların daha ucuz olması gerektiği kanaatindedirler. Bunu genel olarak firmalar yapmasalar dahi en azından ülkemiz gibi Doların yüksek olduğu ülkelerde bu fiyatlarda esnemeye gitmelidir. Örneğin şuan da steam de metro exodus 200 TL üzerinde bir rakama satılmaktadır.

Hatta bazı yapımlar örneğin Red Read Redemption 2 PSN de 500 TL civarında bir fiyat ile satılmaktadır. Bu gerçekten ülkemiz kullanıcıları için çok büyük bir rakam. Tamam oyunlar içerik ve emek olarak belki de bu fiyatı hak edebilirler. Ama şunu da unutmamak gerekiyor. Fiyatın uygun olması daha fazla kullanıcıya ulaşmak anlamına gelmektedir.

Örneğin Avrupa ve Amerika da bir kullanıcı ürünü Dolar üzerinden aldığı için 90 dolara aldığı ürünü bizler 500 TL gibi bir birimle alabiliyoruz. Arada nerede ise 5.5 kat fark oluşuyor. Bu da ister istemez oyun ve program kullanmak isteyen insanları korsana yönlendirmektedir. Dikkat ederseniz dünya üzerinde en fazla kullanılan windows işletim sistemi bugün internet cafelerin çoğu da dahil olmak üzere evlerimizde de korsan olarak kullanılmaktadır.

Bu yüzden alınabilirlik seviyesi ücretlere yansırsa korsanın biraz daha gerileyeceğini düşünmekteyim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir