NASA Insight Lander Mars’a İndi

26 Kasım 2108 Pazartesi NASA InSight uzay aracını Mars’a indirdi. İniş için geçen süre yaklaşık yumurta haşlamak için geçen süreyle aynı. Güneş sisteminde yaklaşık 7 aydır Mars’a doğru yol alan uzay aracı  Elysium Planitia düzlüklerine indi. Dünya’dan 146 milyon km uzakta gerçekleşen bu iniş NASA tarafından uzun süredir bekleniyordu. NASA Jet İtki Laboratuvarları Pasadena, Kaliforniya’da Insight ekibi (EDL) ve Lockheed Martin Space tarafından takip edilen uzay aracı, özel bir harekat dizilimi yapılarak önceden programlandı.

Önemli kilometre taşlarından biri olan deneysel Cube One (MarCO) uzay aracı sayesinde Insight ve dünya arasında güvenilir iletişim kuruldu. InSight mühendislik verileri için iniş sürecinde ana iletişim yolu NASA’nın Mars Yörünge Kaşifi( Mars Reconnaissance Orbiter) ve Mars Odyssey‘dir. Bu verilerin, inişten birkaç saat sonra kullanıma sunulmaya başladı.

Insight Neyi İnceleyecek?

InSight uzay aracı mekanik bir köstebek kullanarak Mars yüzeyinden 5 metre derine inecek ve iç sıcaklığı ölçecek, sismometre ile depremleri görecek, meteor çarpmalarının kızıl gezegeni ne kadar salladığını inceleyecek. Gerçekten çok yeni bir görev üstleniyor. Eğer her şey yolunda giderse MarCO uzay aracının verileri alıp işlemesi birkaç saniye alacak ve verileri ışık hızında dünyaya iletecek.

Mars’tan Dünya’ya tek taraflı sinyal verisinin ulaşması 8 dakika 7 saniye sürüyor.

Aşağıda listelenen süreler JPL ‘e sinyalin ulaştığı gerçekleşen dizilerdir.

22:40 TS (2:40 EST) – Mars görevi için seyir aşamasından ayrılma

22:41 TS (2:41 EST) – Atmosferik giriş için uzay aracını düzeltme

22:47 TS (2:47 pm EST) – Giriş, iniş ve iniş aşamasına başlayan yaklaşık 12.300 mil / saat (19.800 kph) atmosferik giriş

22:49 TS (2:49 EST) – Koruyucu ısı kalkanı tepe ısısı yaklaşık 2.700 ° F’ye (yaklaşık 1.500 ° C) ulaşır.

15 saniye sonra – Yoğun ısınma ile birlikte aşırı yavaşlamaya bağlı olarak, radyo sinyallerinde geçici kesintiler olacak.

22:51 TS (2:51 EST) – Paraşüt açılımı   15 saniye sonra – Isı kalkanından ayırma

10 saniye sonra – Sondanın üç bacağı açılır   22:52 TS (2:52 pm) – Yere olan mesafeyi algılayacak olan radarın açılımı

22:53 TS (2:53 EST) – İlk radar sinyali alımı   20 saniye sonra – Arka kabuktan ve paraşütten ayrılma

0,5 saniye sonra – Ters iticilerveya iniş motorları ateşleniyor.

2.5 saniye sonra – İniş takımının iniş için uygun yönelime girmesi için yerçekimi dönüşü başlangıcı

22 saniye sonra – InSight yumuşak inişi için sabit bir hızla (17 km / s’den 5 mil / saat ila 27 km / saat) yavaşlamaya başlar.

22:54 TS (2:54 pm EST) – Mars yüzeyine iniş

00:01 TS (3:01 pm EST) – InSight’ın X-band radyodan doğrudan Dünya’ya geri döndüğü, InSight’ın hayatta olduğu ve Mars yüzeyinde çalıştığını gösteren “Bip” sinyali

Saat 23:04 TS ‘den (03:04 EST) – Mars yüzeyindeki InSight’tan ilk görüntü

6:35 pm’den daha erken değil(Salı gününe kalıyor) TS (8:35 EST) – InSight’ın güneş pillerinin konuşlandırıldığını ve NASA’nın Mars Odyssey yörünge aracından alınan görüntüyle onaylanma.

Kaynak : https://www.gercekbilim.com/nasa-insight-lander-26kasim-marsa-iniyor/ .

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir