Yapay Zekanın Son Marifeti

Yazımız içindeki resimlerdeki insanların aslında var olmadığını biliyor musunuz ?

Evet aynen söylediğim gibi bu insanlar aslında hiç var olmadı.

Yapay zeka birçok alanda, farklı amaçlara yönelik geliştiriliyor. Örneğin Nvidia tarafından var olmayan insan yüzleri üretmek amacıyla kullanıldığını görmüştük.

Bugün ise Nvidia’ya ait bu aracı kullanan yeni bir web sitesi ortaya çıktı. Sitede bulunan yüzlerden hiçbiri gerçek bir insana ait değil.

ThisPersonDoesNotExist (Bu kişi yok) adındaki siteye her girişinizde yeni bir yüzle karşılaşıyorsunuz. Bu yüzler yapay zeka tarafından üretiliyorlar. Ancak oldukça gerçekçi göründüklerini söyleyebiliriz.

Yüzlerin üretilebilmesi için büyük bir fotoğraf kataloğu öğrenme kaynağı olarak kullanılmış. Sonuçlar her zaman kusursuz değil. Dikkatli bakıldığında yüzün sahte olduğunu ortaya çıkaracak bir detay yakalanabiliyor.

Özellikle gözlük bulunan yüzlerde sahtelik rahatlıkla fark ediliyor.

https://www.thispersondoesnotexist.com/ bu bağlantıya tıklayarak siteyi ziyaret edebilirsiniz. Site insan yüzlerine odaklanmış olsa da, Nvidia’nın bu teknolojisi kediler, arabalar ve yatak odaları gibi pek çok farklı şey üretmek için de kullanılabiliyor.

Yapay zekanın yapabileceklerini görmek açısından bu sitenin ilginç bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz.

Açıkçası bu siteyi kötü amaçlar içinde kullanacak şahıslar olacaktır. Özellikle sosyal medyada fake profil açanlar için büyük bir nimet görünüyor.

Sitede ki resimleri dikkatlice inceledim gerçek anlamda çok başarılı olduğunu söylebilirim. Daha çok açık tenli resimlerde resimlerin sahte olduğunu anlamanız gerçekten zor. Koyu tenli ve gözlüklü resimlerde sahte olduğu daha rahat anlaşılıyor.

Yinede her şeye rağmen yapay zekanın bu seviyelerde bir resim üretmesi gerçekten takdire şayan görünüyor.

Bana göre bu tekniğin en çok yarayacağı alan oyun sektörü olabilir diye düşünüyorum. Oyunlar da daha gerçekçi karakter yüzleri bu sayede modellenebilir. Ayrıca yine arkeoloji keşiflerinde elde edilen iskeletlerin bu teknik ile modellenerek aslında nasıl göründükleri daha net anlaşılabilir.

Yapılan her yenilik insanlara hem fayda hem de zarar verebilir. Aslında ben her zaman yapılan yeni bir icat veya keşfin insanlığa genel olarak faydalı amaçlar için bulunduğuna inanıyorum. Faka ne yazık ki elinde bir teknolojiyi barındıran insanlar bunu kötü amaç için kullanabilir. Bu yüzden icatlara kötü gözle bakmayalım arkadaşlar.

Siz ne amaçla kullanırsanız var olan icat veya teknoloji iyi veya kötü anlamına gelir.

Herkesin elindeki teknolojiyi iyi bir amaçla kullanması dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir