Yüksek Proteinli Beslenme Sağlıklı Olmayabilir

Dünya üzerinde ki pek çok kişi yüksek proteinli beslenmenin sağlıklı olduğunu düşünse de aslında bu sağlık açısından iyi olmayabilir. Aşırı protein tüketimi genelde ülkemizde padişah hastalığı olarak anılsa da hastalığın asıl adı olan gut monoartritine hastalığına sebebiyet verebiliyor ve bununla bağlı olarak bir çok hastalık ve sağlık sorununa yol açabiliyor.

Kurtlar ve meyve sinekleri üzerinde yapılan araştırmalara göre protein yönünden zengin bir diyet uygulandığında protein sentezi ne kadar hızlanırsa sentez sırasında o kadar da hata meydana geliyor ve bu hatalarda kurtlar ve meyve sineklerinin yaşam süresine bu orantıda azaltıyor.

İncelenen protein sentezinde hücrenin çekirdeğinde bulunan DNA kendisini eşliyor. Bu olaydan sonra DNA üzerindeki genetik bilgi transkripsiyon ile RNA’ya aktarılıyor ve mRNA denilen mesajcı RNA oluşuyor. Akabinde mRNA hücre sitoplazmasında bulunan ribozomlara gidiyor ve ribozomların iki ünitesi arasına yerleşiyor. Bu işlemi takiben protein sentezi aşaması başlıyor. Görüldüğü üzere sentezin başlaması dahi uzun bir sürece zorlanmaktadır.

Hücre sitoplazmasında bulunan ve taşıyıcı RNA olarak adlandırılan tRNA dizileri de ribozoma geliyor ve uygun dizilimle yerleşiyorlar. Bu dizilimden sonra tRNA’lara bağlı aminoasitler birbirleriyle birleşerek protein zincirlerini oluşturuyorlar. Bu uzun işlemler ister istemez sentezi zorlamaktadır.

Yapılan bu araştırmalarla çok fazla protein tüketmenin sentez sırasındaki bozulmaya bağlı yaşam süresini kısalttığını göstermiş olduğu kanıtlandı.

Yayımlanan bazı araştırmalara göre düşük protein ve yüksek karbonhidrat miktarı içeren diyet daha uzun ve sağlıklı yaşamı da beraberinde getiriyor. Karbonhidratların kötü üne sahip olduğunu belirten araştırmacılar, iyi ve kötü olarak nitelendirilen karbonhidratlar arasındaki dengenin kurulmasına dikkat çekti. Genel olarak akdeniz diyetinin en sağlıklı diyet olduğunu belirtmekle beraber meyvelerde,sebzelerde ve işlenmemiş tohumlarda bulunan yüksek lif içeren karbonhidratların tüketimi vücut için birçok yararı da beraberinde getiriyor.

Zaten çoğu zaman yemeklerden bir kaç saat sonra meyve yemenin vücuda iyi geldiği toplumumuz tarafından bilinmektedir.

Aslında benim görüşüme göre herşeyin organik olanını tükettiğimiz sürece sağlık konusunda sorun yaşamayız. Fakat günümüzde ne yazık ki organik ürün bulmak çok zor ve mecburen herşeyin katkılı olanını tüketmek zorunda kalıyoruz. İnşallah gelecekte artık en azından Türk toplumu olarak organik ürün tüketmeye ve üretmeye daha fazla ağırlık veririz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir